България ще спасява и Молдова с електроенергия и газ след отказа на Кишинев да плаща на Русия

Spread the love

България е готова да помогне на Молдова, ако Русия спре доставките на газ от 1 януари 2025 г., заяви служебният енергиен министър Владимир Малинов. Той отбеляза, че наскоро двете страни са подписали меморандум за реагиране в случай на криза.

„Ние сме в постоянен контакт с Министерството на енергетиката на Молдова, така че те също могат да разчитат на нас. Готови сме да ги подкрепим, като осигурим достъп както до втечнен природен газ, така и чрез държавния доставчик „Булгаргаз“, ако поискат тази помощ“, каза Малинов в интервю за БНР.

В средата на ноември Република Молдова и България подписаха меморандум за разбирателство, който предвижда, че двете страни ще си сътрудничат за осигуряване на непрекъснатост на доставките на електроенергия и природен газ, както и ефективно управление на възможни кризисни ситуации.

„Добре развитата българска газопреносна и електропреносна мрежа е отлична предпоставка за гарантиране на сигурни и конкурентни доставки за нашите партньори от Югоизточна Европа“, заяви при подписването на договора с Молдова енергийният министър Владимир Малинов.

Тази седмица „Газпром“ уведоми Кишинев за прекратяването на доставките на природен газ от 08:00 часа московско време (9:00 местно време) на 1 януари 2025 г. Причината е, че молдовските власти отказват да изпълнят договорните задължения за плащане. Дългът на „Молдовагаз“ към руския концерн вече надхвърли 700 милиона долара, а молдовските власти, вместо да платят, заплашват да национализират имуществото на газоразпределителната компания „Молдовагаз“ АД, дъщерно дружество на „Газпром“.

Молдовската електрическа компания Енергоком обяви, че през януари 2025 г. търсенето на електроенергия ще бъде задоволено чрез местно производство и внос от Румъния.

Така топлоелектрическите централи в Кишинев и Белци ще осигурят около 28% от потреблението. Други 10% ще бъдат възобновяеми енергийни източници. Останалите 62% от необходимата електроенергия ще бъде внесена от Румъния, която на свой ред може да весе ток от България. Цената все още не е известна, но ще бъде значително по-висока от цената на енергията от MoldGRES и ще бъде отразена в тарифите. От Енергоком увериха, че ще се опитат да намерят най-добрите договори.

obektivno.bg