Включването на ДПС – Доган в управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН зад кабинет с премиер Росен Желязков, е регламентирано със специално приложение, в което са упоменати определени точки от основното споразумение.
Първата упомената точка регламентира избор на зам.-министри, областни и заместник-областни управители без квотен принцип.
Втората гарантира участие на двама представители на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС в Съвет за съвместно управление, в който другите три формации ще имат до трима представители.
В третата се гарантира участието на ДПС – ДПС в избора и подкрепата за кабинета.
В четвъртата се говори за избора на членове на държавни органи от Народното събрание – списък, който към момента включва десетки позиции в множество ключови ведомства. При тези решения щели да се следват „принципите на публичност и прозрачност на процедурите и ще издигат и избират кандидати с обществено доверие, професионални качества и независимост.“
Пълните текстовете на точките от споразумението, упомената в приложението:
3.4. При определянето на заместник-министри, областни управители и заместник-областни управители се търси широко съгласие в парламентарното мнозинство, сформирано за избор на правителство от 51-вото Народно съгласие, като не се прилага квотен принцип. Следва се принципът на споделената отговорност, като се търси представителство на страните в политическите кабинети на всеки министър.
6.2. Състав на Съвет за съвместно управление:
• ССУ включва до трима представители от всяка политическа формация, участваща в споразумението за съвместно управление.
• Членовете на ССУ могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.
• В заседанията участват двама представители на ПГ “Демокрация, права и свободи – ДПС“.
• В заседанията участват министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
7.2. С изразената парламентарна подкрепа от ПГ ”Демокрация, права и свободи – ДПС” се формира мнозинство за избор на стабилно, редовно управление.
Чл. 8. (1) При номинирането на кандидати и при провеждането на процедури за избор на държавни органи, чиито членове се избират от Народното събрание, сформираното парламентарно мнозинство за избор на правителство от 51-ото Народно събрание, ще следват принципите на публичност и прозрачност на процедурите и ще издигат и избират кандидати с обществено доверие, професионални качества и независимост.
Труд