По време на речта си под купола на реставрираната сграда на Райхстага през 2001 г. Путин вдъхнови немските парламентаристи със своя блестящ немски, пише изданието.
Немските законодатели го аплодираха прави, в този момент всички мислеха, че студената война окончателно е завършила.
Но Ангела Меркел, която тогава оглави опозицията, не споделяше възхищението на колегите си: те е израснала в Източна Германия и прекрасно разбираше, че за добрия немски на новия руски лидер ще трябва да се благодари на тайната полиция Щази, на която Путин е бил «сътрудник» по време на работата му в КГБ в Дрезден, се казва в статията.
Според авторите, отношенията между Путин и Меркел традиционно се характеризират с взаимни подозрения, погрешни изводи и пропуснати възможности — и тези «грешки» вероятно са достигнали кулминацията си сега, когато Меркел се готви за нови избори, а Русия е обвинявана, че прави опити да «попречи» за нейното преизбиране.
15 години след тази реч се създава усещането, че студената война «отново набира обороти», цялата процесия от американски и европейски лидери претърпяха неуспех в опитите си «да оправят отношенията си с Русия», се отбелязва в статията.
Съперническите отношения между Меркел и Путин в днешния свят — това е съсредоточието на «конфликта на противоположни възгледи», макар да е възможно там да има и взаимно уважение, твърди The New York Times.
Но този «разкол» може да има значително по-сериозни последствия сега, когато не е ясно каква ще бъде политиката на Доналд Тръмп по отношение на Русия и ще започне ли той да преразглежда значението на традиционните алианси за американската външна политика.
Според авторите, 62-годишната Меркел е «безспорен лидер в Европа, малко уморен, но решителен защитник на ЕС» и западните либерални ценности — докато 64-годишният Путин се превърна в «еквивалент на съвременен руски цар, който се стреми да разбие Европа» и либералния западен ред.
Режимът на Путин успя да «преживее» Джордж Буш-младши и Барак Обама в Америка, Тони Блеър, Дейвид Камерън, Жак Ширак и Никола Саркози в Европа, сега група хакери, уж «спонсорирани от руското правителство», са обвинявани, че са ликвидирали плановете на Хилъри Клинтън, която разчиташе да попадне в Белия дом.
А в близко бъдеще на карта ще бъде поставена съдбата на Европа, отчитайки предстоящите избори в Холандия, Франция, а също в Италия и Германия, където се планира Меркел да бъде преизбрана.
Путин «оказва невидимо влияние» в предизборните кампании в тези страни, вдъхновявайки «озлобените европейски популисти, близки до неговия националистически дух», се подчертава в статията.
Подозират, че Русия се опитва да се замесва в европейските избори чрез «хакерски атаки и дезинформационна кампания» — и ако Меркел не успее да победи в Германия, то това ще означава, че Путин «e успял да превземе своя последен съперник», пише The New York Times.