Правителството в Прищина на министър-председателя Рамуш Харадинай прие документ, с който оспори демаркацията на границата с Черна гора. Това предава скопският телевизионен канал „ТВ Нова“.
Властите на най-младата държава на Балканите твърдят, че 17% от територията на Черна гора принадлежи на Косово.
Аргументът на косовските власти е, че демаркацията не е в рамките на границите на бившата автономна провинция в Югославия – Косово и Метохия, уточнява Фокус.
Очертаването на границата с Черна гора е едно от условията за либерализиране на визовия режим за Косово, припомня медията.
ПРИПОМНЯМЕ:
Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс проведе среща с президента на Косово Хашим Тачи на 29 септември и призова страната да ратифицира споразумението за гранична демаркация с Черна гора. Това се случва два дни след като новият министър-председател на балканската държава Рамуш Харадинай посочи, че няма краен срок за разрешаването на спора, който според Европейския съюз
Прищина трябва да разреши, преди да може нейните жители да могат да пътуват без визи в Шенгенската зона, предаде Radio Free Europe.
Майк Пенс определи разрешаването на спора като „стоящ на дневен ред от дълго време въпрос“ и потвърди подкрепата на САЩ за „суверенно, демократично и проспериращо Косово“, според официално заявление на Белия дом.
Вицепрезидентът също така е дал добра оценка на усилията на Тачи и на сръбския президента Александър Вучич за нормализацията на отношенията между Белград и Прищина.
В свой коментар тогава, публикуван в социалната мрежа „Фейсбук“ след срещата Тачи заяви, че САЩ са „гарант за независимостта на Косово“ и „силен“ защитник на присъединяването на страната към ЕС и НАТО.