Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз може да се окаже възможност за България да привлече компании и да се възползва от отлива на големи бизнеси от Обединеното кралство. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски, след като връчи сертификат за инвестиция клас „А“ на „Юнифай Сървис Център“ ЕООД.
Лукарски за пореден път изтъкна, че България предоставя добри условия за инвестиции като ниски данъци и оборотни разходи, и квалифицирана работна ръка. Той смята, че страната може да предостави място за развитие за компаниите, които напускат Великобритания и следователно България може да се възползва от Brexit.
Министърът беше предпазлив в оценките за евентуалните негативни ефекти от напускането на кралството върху България, като изтъкна, че не трябва да се избързва с крайните заключения.
Икономистите все още не са категорични дали напускането на Великобритания ще предизвика голям отлив на компании от финансовата столица на Европа – Лондон. Въпреки това, инициативата на лондонския кмет Садик Хан да поиска известна автономия за британската столица показва, че икономическите перспективи за Кралството може да не са особено добри.
„При всички положения при подобно сътресение винаги има и позитивни, и негативни страни, но трябва да знаем процедурата, по която този Brexit ще се състои. Единственото, по което трябва бързо да се подходи като инициатива на Великобритания, е да се спре с процесът на неяснота – да се видят ясните срокове за Brexit, защото няма по-лошо нещо за икономическата среда и бизнес климата от неяснотите и несигурността“, каза Лукарски.
Той напомни, че Великобритания е на осмо място сред търговските партньори на България. Стойностите на търговския ни оборот не са толкова големи и затова ефектът, какъвто и да било той, не би следвало да е фатален, смята министърът. Разбира се, очакван негативен ефект е спадът на общия бюджет на ЕС и следователно на еврофондовете.
Лукарски се позова на първоначални анализи, според които Великобритания ще предпочете да договаря двустранно отношенията си с членките на ЕС и изрази надежда, че при преговорите ще се постигнат максимално изгодни условия за двете страни.
„Каквото и да се случва при тези споразумения, Великобритания ще се третира като трета страна и отношенията ще са такива, каквито бяха с Китай или Сингапур“, допълни министърът.
Според него зависимостта на икономиката от еврофондовете се преекспонира, а в българския случай тя е не повече от 10%.
Ureport