Министерството на външните работи на Турция обяви, че отхвърля незаконните искания на представители на Гърция и ЕС относно турското сондиране за газ и петрол край Кипър и поясни, че ЕС не може да бъде безпристрастен посредник по кипърския въпрос, информира „Ройтерс“, цитиран от news.bg.
В съобщение министерството пояснява, че турският кораб „Фатих“ е започнал да сондира западно от средиземноморския остров през май, а корабът „Явуз“ наскоро е пристигнал в район източно от Кипър, където ще започне да сондира.
Междувременно „Блумбърг“ пише, че ЕС обмисля да прекрати контактите с Турция на най-високо ниво и да отреже финансирането на страната в протест срещу сондажите на Турция край Кипър.
Мерките ще бъдат обсъдени на среща на европейски министри днес в Брюксел. Една от мерките е свързана с ограничаване на финансирането на Турция от Европейската инвестиционна банка и спиране на 146 милиона евро помощ за 2020 г.
Предложените от Европейската комисия варианти също включват прекратяване на всички срещи на министерско и лидерско ниво, както и течащите преговори между двете страни за споразумение в сферата на авиацията. Службата на ЕС за външна политика също ще посъветва страните членки да се въздържат от контакти на високо ниво с Турция.
„Блумбърг“ пояснява, че евролидерите са на страната на Кипър в спора, като през миналия месец предупредиха, че са готови да обмислят санкции, ако Турция продължи със сондирането.
Мерките вероятно ще бъдат договорени днес и ще бъдат одобрени от външните министри на срещата им в Брюксел през следващата седмица.
В същото време България попада в доста деликатна ситуация. Преди дни на срещата в Сараево премиерът Борисов не спря да ласкае турския президент Ердоган и да демонстрира близки отношения.
„Той (Ердоган) като тръгне да поставя някоя тема, която не ми харесва, викам сакън, сакън, недей. Нали знаете – вероизповедания, те са любими теми, ремонт на всички джамии. Да изчакаме, всичко се развива добре, да строим“, разкри още българският премиер в босненската столица.
Нюз БГ