Изненада! България е поискала да не се ликвидира проекта „Бургас – Александруполис“!

Spread the love

яве

Проектът за нефтопровода „Бургас-Александруполис“ може да бъде възобновен при евентуални проблеми с черноморските проливи. Това съобщи в Москва президентът на нефтената компания „Транснефт“ Николай Токарев, цитиран от ТАСС.

Говорейки пред журналисти за възможните нови проекти в обход на черноморските проливи, в това число и за „Бургас-Александруполис“, Токарев отбеляза, че българските партньори „приятно са изненадали“ руската страна.

„Буквално неотдавна получихме официално съобщение за това, че те искат да бъдат съхранени перспективите пред „Бургас-Александруполис“. Те са против ликвидацията на управляващата компания, която беше създадена специално за управление на проекта и след това законсервирана. Сега всички са заинтересовани от нея, включително и българските партньори“, заяви той.

Токарев отбеляза, че проектът не е пратен в архив. „То е разработен в основата си и при необходимост може да бъде изваден и да започваме работа. Това е един от вариантите“, заяви Токарев.

Президентът на „Транснефт“ припомни, че управляващата компания все още се финансира.

„Ние излязохме с инициатива, че след като пред проекта няма перспективи, да прекратим дейността на тази компания, за да не губим излишно пари. Но в момента, в който инициативата ни навлезе в практическата плоскост, българските партньори, нашите български партньори заявиха, че искат да съхраним компанията и ще участват в бъдещата работа на компанията“, добави Токарев.

История на проекта:

– През февруари 2008 г. в Амстердам е регистрирана международна проектна компания „Транс Болкан Пайплайн BV“, която ще е собственик на петролопровода.

– Русия притежава мажоритарния дял от 51% чрез руския консорциум ОСО „Трубопроводньй Консорциум „Бургас — Александруполис“, който включва 3 държавни руски компании – „Роснефт“, „Транснефт“ и „Газпром нефт“.

– Гърция участва с 24,5% чрез консорциума между „Хеленик Петролиум“ и „Траки“ с 23,5% и Гръцката република с 1%.

– България участва с 24,5% чрез компанията „Проектна компания Бургас–Александруполис БГ“ АД. В нея по 50% имат държавните фирми „Техноекспортстрой“ ЕАД и „Булгаргаз холдинг“ ЕАД.

– През декември 2011 г. българското правителство се оттегля от проекта.

 

Превод и редакция: Епицентър

http://epicenter.bg/article/Iznenada–Balgariya-e-poiskala-da-ne-se-likvidira-proekta–quot-Burgas–Aleksandrupolis-quot-/106095/4/53