Удължават ли карантината? Кога е над 14 дни – вижте важни уточнения!

Spread the love

 

udalzhavat-li-karantinata-koga-e-nad-14-187

 

България е в извънредно положение заради разспространението на коронавирус COVID-19 до 13 април, а един от основните мотиви за въвеждането на мярката бе, че има хора, които не спазват карантината и поставят под риск стотици граждани.

 

 

Противно на вече общоприетото мнение, че стандартната карантина заради коронавируса е 14 дни, днес Националният оперативен щаб разясни, че се налагат три вида ограничения с различна продължителност – за пътували до рискови дестинации, но без доказана инфекция; за хора с положителни проби, но с лека клинична картина, и за тежко болни пациенти.

 

 

Първите две групи са по домовете си, а останалите са приети в болници. Срокът на карантината е от 14 до 21 или повече дни в зависимост от резултата от повторен тест, пише Глас БГ.

 

 

По информация на Министерството на вътрешните работи (МВР) със забрана да напускат домовете си към вечерта на 15 март са над 400 души. Според спешно приетите в края на миналата седмица санкции нарушаването й се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба от 10 до 50 хил. лева. Заради неспазване на карантината вече има шест досъдебни производства. От събота властите призовават хората да бъдат в социална изолация и да не излизат от домовете си, ако не е необходимо.

 

Сроковете на карантината

 

 

На хората, които са пътували до рискови дестинации, се налага задължителна карантина от 14 дни при недоказана инфекция. „Ако през това време развият някакви симптоми – чрез обаждане на личния лекар те могат да бъдат насочени за установяване и да се тестуват“, обясни днес председателят на щаба ген. Венцислав Мутафчийски.

 

 

Доста по-дълга е карантината за болните – с доказана коронавирусна инфекция, но с леки клинични оплаквания, които не се нуждаят от болнично лечение. Те са в домашна изолация и лечение. Тези случаи се следят от лекарите по телефона. „За тях не е същото като при предишните – те са доказани и при тях ситуацията с 14-те дни не е вярна.

 

 

Според изследванията на китайските лекари средният период, за който се изчиства вирусът, е 20 дни, като има и описан случай – на 37-ия ден. Т.е. тези пациенти не са в хипотезата на престой вкъщи от 14 дни, а минумум 21“, каза Мутафчийски. Той изрично подчерта, че тази карантина завърша едва след като с повторен тест се докаже, че болният се е изчистил от вируса.

 

 

За приетите в болницата карантината е по време на престоя, а след това се преценява допълнително. Става въпрос за пациенти с установена коронавирус инфекция и среднотежка към тежка клинична картина. „Засега все още можем да си позволим лукса среднотежките пациенти да ги лекуваме в болница. Дай боже да не се стигане дотам да не можем да ги лекуваме в болница, но в света такива са тенденциите – в болница се лекуват само тези, които се нуждаят от дихателна реанимация и по-интензивни лечебни мероприятия“, допълни Венцислав Мутафчийски.

 

 

Какъв е контролът

 

 

Поставените под домашна карантина биват проверявани от служители на МВР или по телефона, или на място. Техните домове не са маркирани с бележки, а се разчита на гражданско самосъзнание, се разбра от интервю на вътрешния министър Младен Маринов пред Би Ти Ви. По думите му има сигнали от страна на съседи за неспазване на карантината, а тези случаи се контролират по-често.

 

 

До момента има шест досъдебни производства за неспазване на карантината – четири в София, едно във Варна и едно в Монтана. В петък санкциите за това бяха завишени – до 5 години лишаване от свобода и глоба от 10 до 50 хил. лева.

 

 

Според Младен Маринов ситуацията е тест за цялото общество. Той призова карантината да се спазва, за да не се стига до тежките санкции. „С по-интензивен контрол и последователност постигаме резултат. Демокрацията разчита на самосъзнанието на хората. Това, което се прави, е извънредно, но трябва да намалим последствията“, смята вътрешният министър.

 

 

Без бележки по вратите

 

 

И лекари, и юристи обясниха, че домовете на поставените под карантина заради коронавируса не се отбелязват със залепени бележки на вратата, както в миналото се маркираха домовете с болен от шарка например, пише Дневник. Причината е да не се всява паника сред съседите и да не се стигне до стигматизирането на семейства.

 

 

Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова обясни, че поставянето на някакъв знак на домовете на хората под карантина би било нарушение на права, тъй като би издало здравна информация.

 

Глас БГ