А и не познаваме „кухнята“ на задкулисието.
Първа констатация: Министър Горанов е отчайващо зле с граматиката, строежа и стилистиката на изречението. Неграмотен! В 4 изречения 11 грешки от всякакъв род. „До като“ (докато, наречие, една дума) е само един пример. Излагащо за човек с висше образование и заемащ подобен пост. Превъзходството на Васил Божков в това отношение е очевидно. Което не е без значение.
Добрите новини за Горанов са:
– Може и ще заяви, че есемесите може да не са автентични.
– Ще обясни, че става въпрос за делова комуникация и нищо повече.
Лошите новини:
– Комуникацията издава близки отношения, а не делови.
– Министърът се държи като човек, който е зависим от бизнесмена.
– Става ясно, че Горанов дава „ценни указания“ на „девойката“, както и на Сашо. („девойката“ е Мария Филипова, бивш шеф на Комисията по хазарта, а „Сашо“ – Александър Георгиев, човекът, който наследил от нея шефския пост в Комисията.)
– Фамилиарният тон в комуникацията показва обвързаности.
– За Горанов това може да е началото на края.
– Губи обществено доверие, доколкото го има.
– Носи щети за управлението.
Добрите новини за Божков:
– Втора седмица бизнесменът успява да фокусира вниманието върху случващото се с него.
– Привлече обществения интерес към поведението и ролята на финансовия министър Горанов в скандала с хазарта.
– Бизнесменът дава да се разбере, че няма да приеме ролята на жертва.
– Показва, че няма само да се защитава, а ще атакува.
– Засега поведението му среща одобрение у немалка част от обществото.
– Повдига завесата на задкулисието в управлението на страната. Това се харесва на мнозина.
– Всява съмнения и разнобой в редиците на кабинета.
– Потвърждава съмненията за корупция по високите етажи на управлението.
– Оправдава очакванията, че няма „да се даде без бой“.
Лошите новини:
– Публикуваните есемеси ще бъдат неглижирани и обявени за манипулирани. Това ще бъде „доказано“ от прокуратурата или лабораторни изследвания, ако се стигне дотам.
– Ще предизвика компроматна вълна, която ще се излее върху него. Вероятно отсрещната страна разполага с информации в таза посока.
– Ще предизвика обвинения, че е бил част от порочната система и че вади есемесите, защото е ударен бизнесът му, а не от подбуди за борба с корупцията.
Изводи:
Васил Божков проведе разузнавателен дозор, ако ползваме военна терминология. Опипа обстановката и даде домашно. Целта би могла да е сделка. Махате Горанов и спирам дотук. Ако Горанов остане – атакувам с главните сили.
Двете страни в този скандал са наясно какво означава това.
Ако премиерът Борисов отстрани Горанов, ще признае вина в скандала с хазарта. Затова вероятно няма да приеме сделката и ще търси начини за контраатака. По-заинтересован от него да се води война срещу Божков е Делян Пеевски. Това означава включване на прокуратура, медии, „независими“ анализатори и експерти, манипулирана информация, натиск върху хора, свързани с Божков и пр. Ще измислят нов скандал, природно бедствие или рязък скок на жертвите от коронавируса, за да отвлекат вниманието. Торквемада да гледа и да се учи…
На улицата протести. Ментата – шеф на комисия за контрол на финансирането за засегнатите от извънредното положение. Филчев и Мръчков съветници на Гешев. Арести и обвинения на неудобни от модела #Кой. Шефът на Специализираната прокуратура се оттегля по неясни причини. Няма ги едни милиарди. ББР от държавна вече е на определени олигарси. Фалшиви доклади към ЕК за финансова помощ. Откраднати стотици милиони от китайско карго. И други от този род.
Да не забравяме Пеевски, когото Божков нарече „паякът в сянка, който дърпа нишките“. Сигурно ще има развитие и доказателства в тази посока.
Гражданите се чудят: във Венецуела на Мадуро, в Мексико на картелите или в СССР на Сталин и Вишински живеем? В страна от ЕС и гражданите трябва сами да решат и да наложат волята си. Така се прави.
Фрог нюз
https://frognews.bg/novini/sled-parvata-ataka-esemesi-dobrite-loshite-novini-gotvi-peevski.html