ОБЩЕСТВО

Йордановден е, Свето Богоявление – спазват се вековни обичаи, именниците да почерпят

Йордановден е, Свето Богоявление – спазват се вековни обичаи, именниците да почерпят

big_957

 

 

Свето Богоявление или Кръщение Господне е денят, в който Исус Христос бил покръстен във водите на р. Йордан от св. Йоан Кръстител и бил провъзгласен от Бога Отец като Негов син. В този момент над Исус се спуснал Светият дух (като гълъб), за да потвърди явяването на Спасителя.

 

 

В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника.

 

Традиции и обичаи

 

Този празник има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи.

Празникът е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината се окъпва или поне се измива на реката.С него се слага край на така наречените „Мръсни дни”.

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи.

Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен. На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода.

Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите.

Върху железен предмет се изгарят чемширените китки от предишното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов храст.

С донесената от църквата свещ се запалва с “нов” огън кандилото в семейния иконостас. Там се полагат и новите рождественски китки. Вечерта срещу Йордановден е третата (и последна) кадена вечер. Тя трябва да е постна.

От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.

 

Поверия за Йордановден

 

Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.

Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.

Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

Според народното поверие през нощта срещу богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от бог това, което си пожелае.

 

Имен ден празнуват всички с имената Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден и Теодосий.

 

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

169373007419153

Борисов не може да се примири – дава „последен шанс“ на ПП-ДБ, ако не – ще им го върне тъпкано

юли 1, 2024
960x540

Забелязахте ли физиономията на Вартоломей в храма. Беше като попарен, все още не можеше да повярва

юли 1, 2024
04-10_7432577270050628013_big

Ивелин Михайлов от „Величие“: Профилът ми е хакнат, не съм призовавал да подкрепяме кабинет на ГЕРБ

юли 1, 2024
Image_18311455_40_0

Ивелин Михайлов: Ще препоръчам на „Величие“ да подкрепи кабинета на Росен Желязков… Хакнат ли е профила му?

юли 1, 2024
Image_18306623_40_0

Радев към патриарх Даниил: Човечеството е в изпитание, пожелавам ви да отстоявате единството на православието

юни 30, 2024
big_212

Първото слово на патриарх Даниил: Вярвам, че Господ ще ми бъде помощник

юни 30, 2024