ОБЩЕСТВО

Летище София се оказа разграден двор за К-19 – ето как заразени успяват да излъжат и да влязат в страната

Летище София се оказа разграден двор за К-19 – ето как заразени успяват да излъжат и да влязат в страната

152253_660_370

 

 

 

Болни от COVID-19 пият антипиретици (парацетамол, ибупрофен – б.р.) преди да кацнат в България от чужбина, стана ясно от пресконференцията на НОЩ. Скандалната новина дойде от шефа на РЗИ в София д-р Данчо Пенчев.

 

 

 

 

Той разкри, че преди дни на аерогарата в София са кацнали двама души, чиято телесна температура била 34 градуса, засечена от термокамерите. След като ги изолирали за 1 час, тя скочила до типичните за голям процент от коронавирусните носители 38 градуса. След това се е наложила спешно организиране на механизма за действие, за да бъдат те откарани в болница.

 

 

 

 

„Как можем да знаем дали някой не пие антипиретици, преди да кацне на летището?“, попита риторично д-р Пенчев заради въпрос на репортер как се допускат болни да се разхождат из страната след прибирането им в България.

 

 

 

По повод болната от хасковското село гурбетчийка от Нидерландия, д-р Пенчев разкри още, че тя е била привикана от граничния контрол, но е отказала да изчака епидемиологичното проучване и преглед.

 

 

 

На въпрос каква е била координацията между институциите за полета от Амстердам от 26 април, с който положителна за коронавирус пътничка премина безпрепятствено през летище София и се прибра до родното си село в Хасково с такси, Пенчев разказа потресаваща история.

 

 

 

 

 

„Пациентката е била привикана към граничния здравен контрол, не е изчакала консултацията с наш специалист, преминала е през граничен паспортен контрол и нашите специалисти са я гонили в багажното отделение на летище София“, каза Пенчев. Тя категорично отказала да се върне и да влезе в болница.

 

 

 

 

Пенчев косвено разкритикува и авиокомпания „България Еър“, защото жената не е била добре още на борда, но граничният здравен контрол не е бил уведомен от екипажа, а от други две лица, които са се намирали близо до нея в самолета. Самата авиокомпания пък твърди, че на борда й не се е случило нищо особено – на пътничка с диабет е дадена вода със захар и кислород, а след полета не е била официално уведомена от здравните власти за случай на коронавирус на борда й. „Такива хора, които са положителни или болни, в мига, в който кацнат, гледат бързо да напуснат територията на летището в посока родно място или постоянен адрес“, оправда се шефът на РЗИ София.

 

 

 

 

От думите му не стана ясно как може пътник да откаже проверка при положение, че има обявено извънредно положение, и защо не е била поискана помощ от гранична полиция за задържане на нарушителката, а е допуснато тя да напусне летището.

 

 

 

 

 

Именно полетите от Амстердам се смятат за една от основните причини за увеличаването на заразените, но властите за момента не говорят за тяхното спиране.

 

 

 

 

Наложило се е специалистите на летище „София“ да я гонят из багажното отделение след като е отказала да постъпи в болница. Нещо повече – тя не е съобщила сама за състоянието си и го е прикрила, а други двама пасажери от същия полет са информирали властите при кацането на аероплана.

 

 

 

 

Двете истории показват, че установяването на заразени с коронавирус при влизането през летище София е въпрос повече на късмет, колкото на организация и координация.

 

 

 

 

 

Преди няколко дни „Сега“ зададе въпрос към МВР, Министерство на транспорта и Министерството на здравеопазването колко подозрителни пътници са установено на летище София и на сухоземните граници на България, на колко са направи тестове и какви са резултатите. До този момент отговори няма. МВР и транспортното министерство прехвърлиха топката на здравното ведомство, откъдето се оправдаха, че информацията се събирала от местните РЗИ и била трудна за обобщаване.

 

 

По време на пресконференцията на НОЩ стана ясно още, че лични предпазни средства, включително костюми, са осигурени за всички медицински лица от Спешната помощ и твърденията за ограничени запаси не са верни.

 

 

 

 

На въпроса защо по телефона се решава кой спешен екип да се облече в „скафандър“, главният санитарен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че не може да се очаква за сигнал за счупен крак медиците да слагат костюмите, но задължително носят маска, ръкавици и очила.

 

 

 

 

И покани журналиста да провери заедно с него състоянието на екипите, дезинфекцията на линейките и окомплектоването на лекарите. „Само в София на ден отиват по 250 костюма“, разкри доц. Кунчев=

 

Сега, Лупа БГ

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

big_12

СТЕНОГРАМА закова Главчев за детската болница – кой е отговорен, ето как е прието решението

май 2, 2024
9cd8d4d4bc8fb70ffc27d33881a25d8f

КНСБ: Заплатата на 65% от работещите не стига за издръжка, 30% от тях получават дори под 1000 лв.

май 1, 2024
РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
big_hail-189519_1280fdf

БАБХ: Време е България да научи истината за агнешкото и яйцата в плик на Великден

април 30, 2024
залез

Свидетели сме на залеза на Запада. Е, няма да е безболезнено, но и никой не е обещавал да е

април 30, 2024
лена киро

Кирил и Лена – мизерия на съзнанието с участието на всички държавни институции

април 29, 2024