ОБЩЕСТВО

ВРЪТКИ срещу НАП: Кръчмари пестят данъци с менте касови бележки

ВРЪТКИ срещу НАП: Кръчмари пестят данъци с менте касови бележки

 

 

c473d9e700efd01f0d6e5937b6267480

 

 

 

Въпреки по-ниското ДДС от 9% ресторантьори продължават да крият данъци от държавата със стари, но и нови хватки. Сигнал до „Монитор“ показа за пореден път масовата практика сред търговците да избягват по всякакъв начин облагането, като не издават касови бележки на клиентите си, а се скриват зад вратички в разпоредбите или директно ги фалшифицират.

 

 

 

Читател на вестника изпратил бележка от известен ресторант в столичния квартал „Люлин“, наречена „приключен бон“, на която е записано, че „сметката ще бъде фискализирана след плащането й“. Въпреки че е изчакал като е платил консумираното, сервитьорът не му носи фискален бон.

 

 

 

Практиката е добре позната от години както на бранша, така и на разработващите софтуер за търговците, и контролните органи. „При такива случаи клиентът трябва да поиска и получи фискален бон с QR код. Ако не е издаден се подава сигнал на телефон 0700 18 700“, коментира случая говорителят на Националната приходна агенция (НАП) Росен Бъчваров.

 

 

 

 

 

 

Интересен момент е, че читателят също може да бъде глобен, защото е напуснал заведението без фискален бон, а с т. нар. „информационен“. „Сивият сектор може да се ограничи само със сигнали до НАП, това е подигравка с нашите усилия да преговаряме с държавата и компромисите, които получихме. И е чиста нелоялна конкуренция“, смята председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов.

 

 

 

„Но отговорност носи търговецът, а не разработчикът на софтуера за касовите апарати, защото не е негова работа да следи фискализацията на продажбите“, допълни Алибегов.

 

 

 

 

Ситуацията може да се промени с бъдещата Наредба Н-18, върху която тепърва бизнесът ще работи с държавата. След двегодишни обсъждания, няколко крайни срока за влизане в сила и огромна съпротива от страна на бизнеса, финансовото министерство се отказа да въвежда новите изисквания за касовите апарати, но те все пак важат от 31 юли.

 

 

 

 

Според асоциацията за развитие на бизнес софтуер от НАП обаче запазват мълчание по темата. „Едно от добрите неща на промените в наредбата е да се води регистър на започналите продажби
преди да бъдат приключени, но нещата не се случиха“, казва Ясен Танев, председател на асоциацията.

 

 

 

 

Друга масова практика е търговците директно да фалшифицират фискалните бонове. Ползват софтуер да им „рисува“ едни и същи QR кодовете. Те се ползват от потребителите за проверка през мобилно приложение на НАП дали издаданите касови бележки са истински или фалшиви. Но масово се издават и само хвърчащи бележки. Вина да не може да се хващат подобни измами има и приходната агенция, тъй като през приложението не може да се докладва невалиден документ за плащане, твърди още Танев.

 

 

Монитор, Лупа БГ

 

lupa.bg

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

kristiyan-tedi

Стана ясно кои са жертвите от кървавата баня с джип в Пловдив, шофьорът е син на служителка от КАТ / СНИМКИ

май 13, 2024
радев,радев

Радев остро срещу Силяновска: РСМ да спазва договорите, вкл. този за Приятелство и добросъседство

май 13, 2024
малинов

Цената на тока скача от 1 юли – няма как иначе, обяви енергийният министър

май 12, 2024
катастрофа

Няма край: Ад с много ранени на пътя за „Маказа“, дете е с опасност за живота

май 12, 2024
171544294712064

Трагедия! Наш спортист почина само на 38 години

май 11, 2024
1010x570

Американците ни натискат да дадем на Украйна безплатно двата реактора от АЕЦ „Белене“?

май 11, 2024