ОБЩЕСТВО

73% от заетите у нас са готови да сменят работата си за по-висока заплата

73% от заетите у нас са готови да сменят работата си за по-висока заплата

big_121

 

 

 

73 % от заетите – готови да потърсят нова работа, заради ниска заплата. Това показва проучване на пазара на труда, преди пандемията. Според данните – стресът и лошото отношение на началника са другите два водещи фактора за промяна на местоработата.

 

 

Промениха ли се нагласите на българите след COVID-19?

 

 

Ниска заплата или ново предизвикателство? Този въпрос си задават все повече хора. Според проучването три четвърти от работещите са готови да поемат по нов професионален път в търсене на по-високо възнаграждение, пише cross.bg.

 

 

 

Пламен Кирков работи като автомонтьор от 8 години в автосервиз в Монтана и споделя, че не би се поколебал да потърси нова работа, ако заплатата му не го задоволява.

 

 

„Спрямо работата – ако няма достатъчно добро възнаграждение, в удобен момент задължително си тръгвам“, казва той. Финансовият мотив обаче не е единствената причина да подадем молба за напускане,  показва още проучването.

 

 

 

„Основните проблеми, които се очертаха, това е ниското възнаграждение, несправедливото отношение от страна на ръководителя и лошото разпределение според оценките на самия работник между колегите на допълнителното материално стимулиране“, казва Цветан Симеонов, председател на БТПП.

 

 

 

„Целият ден минава в работа и ако не се разбираме, нямаме добро отношение и не върви и работата. Това е най-важното – няма ли отношение – бих си тръгнал“, казва Пламен.

 

 

 

Спрямо данните от изследването на работодатели и синдикати най-голямо текучество на работници у нас страдат селското стопанство, туризмът, строителството, машиностроенето и транспорта.

 

 

 

B тeжкитe мeceци, кoитo идвaт, бизнecът пpoгнoзиpa pъcт нa бeзpaбoтицaтa. В момента икономика ни се е свила с 8,2% през второто тримесечие спрямо същия период на 2019-а заради коронавируса. Броят на хората без работа е 192 хил., което е 5,9%.

 

 

 

„При сегашните условия безработицата вече е над санитарните нива. За София преди кризата беше 2 %. Сега вече имаме над 7% безработица и продължава да расте. Сигурно до края на годината ще стане двуцифрено изражение“, казва Цветан Симеонов, председател на УС на БТПП.

 

 

 

 

Положителният прочит на ситуацията за работодателите обаче е, че в следствие на пандемията на пазара на труда у нас  ще има по-голям избор на качествена и мотивирана работна ръка.

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

shalamanov_bgnes

Ястребът Велизар Шаламанов: Смените, които прави Путин, не са добри новини за Украйна и за нас, защото са верни решения

май 13, 2024
kristiyan-tedi

Стана ясно кои са жертвите от кървавата баня с джип в Пловдив, шофьорът е син на служителка от КАТ / СНИМКИ

май 13, 2024
радев,радев

Радев остро срещу Силяновска: РСМ да спазва договорите, вкл. този за Приятелство и добросъседство

май 13, 2024
малинов

Цената на тока скача от 1 юли – няма как иначе, обяви енергийният министър

май 12, 2024
катастрофа

Няма край: Ад с много ранени на пътя за „Маказа“, дете е с опасност за живота

май 12, 2024
171544294712064

Трагедия! Наш спортист почина само на 38 години

май 11, 2024