ОБЩЕСТВО

Губим от пари на влог! Банките вече слагат отрицателни лихви на сметките ни и парите се топят

Губим от пари на влог! Банките вече слагат отрицателни лихви на сметките ни и парите се топят

 

pariii2-1

 

 

„Много от хората казаха: „да, ама на банките в момента не им трябват пари и съответно не искат нашите спестявания“. Така че, според мен по-интелигентният начин е една банка да спре да предлага депозит, отколкото да налага отрицателна лихва върху него“, коментира пред БНР финансистът Десислава Николова от портала „Моите пари“.

 

 

Отрицателните лихви по депозити за физически лица вече са факт в България. Пред БНР финансовият анализатор от „Моите пари“ Десислава Николова коментира, че това е очакван развой предвид ситуацията на банковия пазар.

 

 

 

Често се случва да ми задават въпроса: „Нормална и естествена ли е тази среда на отрицателни лихви?“. Отговорът е много кратък и той е – НЕ! Не, защото лихвата е цена на парите. Това го учи всеки в начален курс по финанси. Лихвата представлява възнаграждение на този, който разполага с пари за това, че отлага настоящо потребление (отказва се от текуща ликвидност), срещу което получава доход (лихва).

 

 

В този ред на мисли отрицателната лихва наказва този, който разполага с пари в момента, защото той не получава доход от лихвата, а реализира загуба от нея. Накратко на падежа той ще получи по-малка сума, отколкото е притежавал преди това, коментира експертът.

 

 

 

Засега тенденцията се очертава единствено за по-големите суми, но не е изключено след време да се пренесе и към по-малките спестявания.

От известно време част от големите банки на пазара не предлагат депозити за физически лица, а вече е факт и такъв с отрицателна лихва, както и по-високи такси за обслужване:

 

 

„Тези такси и лихви се отнасят за депозити с по-големи суми. В повечето случаи тези, които са 400 000 лева“, обясни Николова припомни, че от години фирмените депозити се облагат с отрицателни лихви, тъй като банките от своя страна плащат такава по свръхрезервите си в БНБ. И все пак – когато говорим за физически лица, въпросът е репутационен.

 

 

 

В опит да избегнат стопяването на спестяванията си заради инфлацията, много хора прибягват до инвестиции в недвижими имоти или по-скъпи движими вещи:

 

 

„Това не ги защитава от инфлация, но по принцип очакванията за инфлация са доста сериозен фактор, който влияе върху поведението и това, което виждаме, че се случва в момента“, отбелязва още Десислава Николова.

 

 

Статистиката на БНБ за август е показателна:

 

 

„Има с над 50% намаление в обемите на привлечените средства в банковата система в лева и в евро. Както на месечна, така и на годишна база“, изтъкна Николова и допълни:

 

 

Тъй като банките са свръхликвидни, тази тенденция не застрашава стабилността им.

 

БНР

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

big_12

СТЕНОГРАМА закова Главчев за детската болница – кой е отговорен, ето как е прието решението

май 2, 2024
9cd8d4d4bc8fb70ffc27d33881a25d8f

КНСБ: Заплатата на 65% от работещите не стига за издръжка, 30% от тях получават дори под 1000 лв.

май 1, 2024
РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
big_hail-189519_1280fdf

БАБХ: Време е България да научи истината за агнешкото и яйцата в плик на Великден

април 30, 2024
залез

Свидетели сме на залеза на Запада. Е, няма да е безболезнено, но и никой не е обещавал да е

април 30, 2024
лена киро

Кирил и Лена – мизерия на съзнанието с участието на всички държавни институции

април 29, 2024