Политика

Нов закон прекратява концесията на „Росенец“, може ли „Лукойл“ да спре работа?

Нов закон прекратява концесията на „Росенец“, може ли „Лукойл“ да спре работа?

 

167361662815061

 

 

 

Поправката бе приета изненадващо на второ четене след предложение на депутат от ДПС в пленарна зала

 

 

 

Парламентът нанесе удар на „Лукойл“ с нов закон. Той бе внесен от ДПС, а днес мина окончателно на второ четене в пленарна зала. Законът касае контрола за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия.

 

 

 

 

Изненадващо обаче днес в пленарна зала Петър Чобанов от ДПС предложи текст, който засяга и нефтените концесии. Той бе приет с гласовете на ГЕРБ, ДПС, „Демократична България“ и „Български възход“. С поправката се очаква концесията на нефтения терминал „Росенец“ да бъде отнета от „Лукойл“. Според Чобанов това няма да попречи на работата на компанията там.

 

 

 

От „Възраждане“ обаче изразиха опасения, че лицензът на пристанището ще бъде прекратен, а с това и рафинерията ще спре работа.

Последният шанс законопроектът да не влезе в сила е чрез вето от страна на президента.

 

 

 

Петър Чобанов обясни, че според деветия пакет санкции на ЕС всички съответни концесии и обществени поръчки следвало да бъдат прекратени. На правителствата обаче се дала възможност за дерогация, от която българското правителство се възползвало с акт от 6 октомври. Това станало без широка обществена дискусия. 

 

 

 

Ние като законодател можем да зададем рамките и това правим, обясни депутатът от ДПС.

 

 

 

Според него няма да има пречка операторите на съответните обекти да продължат да работят. Просто държавата щяла да поеме контрола, като така щял да бъде по-добре защитен националният интерес. 

 

 

 

Вместо концесионни такси пък щели да се събират държавни такси за ползване на обектите.

 

 

 

По отношение на терминала „Росенец“ Димо Дренчев от „Възраждане“ обаче зададе серия от въпроси към Чобанов: „Първо, имаме ли възможност да оперира държавата самото пристанище в тази част, която е държавна. Доколкото разбрахме вчера на комисия, става въпрос само за някакви пирсове или някакви бетонни отливки там. Всичко друго е собственост на „Лукойл“. Рискуваме ли да бъде отнет лицензът на това пристанище, защото такова становище изказа Министерство на транспорта вчера? Трябва ли да правим някакви промени в други закони, за да може да продължи да функционира като пристанище? И най-големият въпрос – рискуваме ли да прекратим работата на рафинерията, скъсвайки достъпа с пристанището?“

 

 

 

Отговори Дренчев обаче не получи.

 

 

 

Днес парламентът прие на второ четене и още един закон, удрящ „Лукойл“. Той дава възможност на държавата при определени ситуации да влиза временно в управлението на компании, опериращи критична нефтена инфраструктура. Това ще става чрез особен търговски представител. Инициатори на промените бяха представители на „Демократична България“.

 

Флагман

 

Политика

More in Политика

РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
прокуратура

Прокуратурата по казуса с фалшивите подписи: Има данни за документни престъпления

април 29, 2024
лена

Лена Бориславова за фалшифицираните документи: Не се притеснявам от проверка, не съм търсена от органите на реда

април 29, 2024
корал

Сдружение „Корал“: Петков и Бориславова фалшифицираха подписите ни, за да може той да стане премиер. Те са за затвора

април 28, 2024
ezgif-3-57df8d198e

Драмата се заплита. Киро убеден, че Пеевски няма да го нарича пудел и булка, ако е без бодигардовете си

април 26, 2024
171411626263820

Борисов отговори на Лена Бориславова: Ние там, където плюем, не лижем след това

април 26, 2024