ОБЩЕСТВО

Кунчев: Има сериозно повишаване на заболеваемостта. Гърция заключи всички вкъщи и регистрира по 4-5 случая

Кунчев: Има сериозно повишаване на заболеваемостта. Гърция заключи всички вкъщи и регистрира по 4-5 случая

angel_kunchev23
Няма какво да спорим – има сериозно повишаване на заболеваемостта. Дали обаче го има ефектът на по-леко изкарване на коронавируса – може би има малко по-малко влизащи в болница, но за да сме сигурни, трябва да има доста повече статистически данни. Трябват поне 3-4 седмици, за момента не можем да потвърдим.

Това заяви д-р Ангел Кунчев, национален здравен инспектор. Според него, не повече от 20% от заразените влизат в болница, а не повече от 4-5% се нуждаят от интензивна помощ.

 

Ако заболеваемостта расте застрашително, ще върнем мерки, но има търпимост и на обществото, обясни Кунчев пред Нова телевизия, според който насилствените мерки може да не проработят заради отхвърлянето. Животът ни го поставя този въпрос – Гърция заключи всички вкъщи и почна да регистрира по 4-5 случая. 

 

 

 

 

Търсим баланс – ще видите, че и Гърция няма да остане с тези малко случаи. Въпросът е да намерим баланс между здраве и икономика, поясни националният здравен инспектор. От развитието на ситуацията ще зависят мерките, уточни той пред Нова телевизия.

 

 

 

 

„Много моля да се разбере, че при това заболяване праг няма, защото не го познаваме. Знаем за него от 6 месеца. Продължаваме да се чудим как в 1 семейство за 2 месеца болният не заразява никого, а в Перущица един пастор за няколко часа заразява всички“, коментира той.

 

 

 

 

„Има значение кого засяга – това медицински лица ли са, млади хора ли са, колко от тях имат нужда от медицински грижи, в една област ли са, или трябва да ги возим в друга болница. Моето лично мнение като епидемиоплог е, че всеки, който влиза в болница, трябва да бъде тестван.

 

 

 

 

Това е един много добър скрининг. Въпросът е кой да го плаща. Подкрепям лекарския съюз. Има идея за бързи тестове. Ако е положителен, ние поемаме PCR. Бързият тест е за сметка на болницата, а PCR на общественото здраве“, посочи доц. Кунчев.

 

 
За налагане на мерки има значение кой е засегнат – колко имат нужда от медицинска помощ, дали са разпръснати по области или съсредоточени на едно място, каза още Кунчев. Според него е добре всеки влизащ в болница да бъде тестван с PCR тест. Въпросът е кой да плаща – идеята досега е изследване с бързи тестове за сметка на болницата и който покаже отклонение, се тества с PCR за сметка на общественото здравеопазване.

 

 
Що се отнася до клиничната пътека за COVID-19, Кунчев заяви, че 600 лева са малко за хора, нуждаещи от интензивна грижа, защото там сметката може да е 2000 – 5000 – 10 000 лева. При лека клиника обаче може и да е по-евтино от 600 лева. Но на въпрос колко трябва да е пътеката, националният здравен инспектор не пожела да вземе отношение, защото не е негова работа.

 

 

 

Каква е гаранцията, че колективният имунитет ще работи? Че няма да се заразиш след 6 месеца, като си преболедувал? Ние вече имаме такива случаи, добави Кунчев. И беше категоричен – няма как да се каже дали наесен ще има втора вълна.

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

extlb9pkgsfa1pgpezzg

Армията ни продължава да намалява, военните пилоти почти не летят, а моряците не плават

май 5, 2024
nova-tv-rozhdestvo-768x397

Нова телевизия сцепи мрака с идиотски гаф за Великден

май 5, 2024
IMAGE_13975557_40_0

Румънска реч оглася Слънчев бряг, украинки решиха проблемите на търговците / ВИДЕО

май 5, 2024
christos2

Христос Воскресе! Честит Великден! Много здраве и благополучие!

май 4, 2024
960x540

Акад. Петър Иванов: Вижте преди изборите каква е истинската реалност у нас

май 4, 2024
161d161aa3984ee18574c726c4a9114c

Евростат: България остава страната в ЕС с най-ниска продължителност на живота

май 3, 2024