порошенко823756

НАТО замрази планирани обсъждания с Украйна относно противоракетната отбрана – ПРО , след като това би могло да влоши отношенията с Русия, съобщават американски медии.

Уточнява се, че дипломати на НАТО понастоящем обсъждат начини за разширяване на диалога с Русия, след като американският президент Доналд Тръмп многократно изрази желание да изгради по-добри отношения с Москва.

„Има известна политическа чувствителност в ангажираността с Украйна, защото очевидно това би могло до предизвика една свръхреакция от руснаците“, коментирал дипломат от НАТО пред в. „Уолстрийт джърнал“.

Няколко дипломати са казали пред изданието, че „предпазлив подход“ към въпроса с обсъждането на противоракетната отбрана с Украйна може да предотврати допълнително влошаване на отношенията между НАТО и Русия.

Въпреки това източник от НАТО изтъкнал пред американския вестник, че прекъсването на планираните обсъждания не означава, че бъдещите преговори с Украйна по въпроса са напълно преустановени.

Практическото сътрудничество между НАТО и Русия беше прекратено през 2014 г., когато Западът обвини Русия, че взима участие в конфликта в Украйна и не призна анексирането на Крим.

Въпреки прекратяването на практическото сътрудничество, Съветът НАТО-Русия, платформа за консултации по въпросите на сигурността и прякото сътрудничество в различни области, проведе няколко заседания.

Русия многократно изрази тревога във връзка със струпването на сили на НАТО близо до западните ѝ граници в последно време.

Междувременно президентът на Украйна Петро Порошенко обяви, че ще организира референдум за присъединяване на страната си към НАТО. Това съобщи БНР, като посочи, че в интервю за германския вестник „Берлинер Моргенпост“ украинският лидер обясни, че трябва да се съобрази с волята на мнозинството от сънародниците си.

„Преди четири години за влизането в НАТО бяха 16 процента, а сега – 54 процента от хората. Ако украинците гласуват за това, ще направя всичко по силите си да постигна членство на Украйна в Алианса“, казва украинският президент.

 

През декември 2014 г. украинскят парламент – Върховната рада, утвърди отказа на Киев от статута на страна, която не участва във военни съюзи, припомня РИА Новости. Агенцията цитира военната доктрина на Киев, която предвижда задълбочаване на сътрудничеството с НАТО като до 2020 г. властите планират да постигнат пълна съвместимост със стандартите на алианса.

През пролетта на 2016 г. обаче председателят на Европейската комисия Жан – Клод Юнкер заяви, че Киев не може да се присъедини към ЕС и НАТО по-рано от 20 – 25 години.

Нюз БГ, Епицентър

https://news.bg/int-politics/nato-prekrati-razgovorite-s-ukrayna-za-pro-to-za-da-ne-drazni-rusiya.html