Европа

МВФ: Младите европейци губят перспектива и стават все по-бедни, неравенството между поколенията расте!

МВФ: Младите европейци губят перспектива и стават все по-бедни, неравенството между поколенията расте!

 

Лагардbig_880f

 

Намаляването на доходите за европейската младеж след глобалната финансова криза помрачават перспективите за тях и ръководителят на МВФ Кристин Лагард в сряда призова правителствата да предприемат действия, за да гарантират, че тенденцията няма да продължава, предаде БГНЕС.

 

 

 

 

Изследване на Международния валутен фонд показва, че докато средното неравенство в доходите в Европейския съюз е останало до голяма степен стабилно от 2007 г. насам, данните разкриват тревожна тенденция: разликата между поколенията в Европа се е увеличила значително.

 

 

 

 

„Хората в трудоспособна възраст, особено младите, изостават, без да се предприемат действия, едно поколение може никога да не може да се възстанови“, каза Лагард в блог, който съпътства издаването на доклада.

 

 

 

 

Силните европейски предпазни мрежи помогнаха на по-възрастните работници, чиито пенсии също бяха защитени, но доходите на младите хора се понижиха поради високата безработица, която през 2013 г. достигна 24%, а един на всеки петима все още търси работа.

 

 

 

 

 

Изследванията на МВФ показват, че разликата в заетостта може да доведе до загуба на заплати в дългосрочен план или „уплах“, което ерозира потенциалните приходи, каза Лагард.

 

 

 

 

 

Работник с по-малък опит е по-малко вероятно да намери работа, и тези загубени заплати не могат да бъдат спасени.

 

 

 

 

„Може да бъде изключително трудно, ако не и невъзможно заплатите, които не са спечелени, и спестяванията, които не са заделени, да се възстановят по-късно в кариерата на някого“, предупреждава шефката на МВФ. Тази пропаст също може да доведе до повишаване на нивата на бедност сред по-младите работници.

 

 

 

 

 

Решението, каза Лагард, е възпроизвеждане на политики като тези, използвани в Германия и Португалия, включително програми за чиракуване и обучение и освобождаване на новозапочналите работа от социални осигуровки за три години.

 

 

 

 

 

Мерките за „създаване на работни места и стимулиране на работата“ могат да включват намаляване на данъците върху работниците с ниски заплати, инвестиране в образование и обучение и защита на по-младите работници с обезщетения за безработица и непенсионни облаги.

 

 

 

 

Друга стратегия би била съсредоточаване върху данъците върху имуществото, които според нея са по-ниски днес, отколкото през 1970 г., включително данъци върху наследството, за да бъдат финансирани програми за по-младите граждани.

 

БГНЕС

Европа

More in Европа

знаме - ес

ЕК откри официално производство срещу Фейсбук и Инстаграм заради „руска пропаганда за евроизборите“

април 30, 2024
макрон

Макрон: Европа е на смъртен одър и може да умре. Правилата се промениха

април 25, 2024
кипър

По 250 евро към пенсията за Великден в любима на българите страна за туризъм и работа

април 25, 2024
ako-rusiia-specheli-voinata-evropa-726

Урсула фон дер Лайен с епохално откритие: Ако Русия спечели войната, Европа вече няма да е същата

април 24, 2024
1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024