Европа

ЕС вече не може да дава гаранции за членството на Западните Балкани

ЕС вече не може да дава гаранции за членството на Западните Балкани

big_7777

 

 

 

Европейският съюз, притеснявайки се от политически реакции в страните членки, вече не може да се съгласи да дава гаранции за евентуалното бъдещо членство на шестте държави от Западните Балкани. Това става ясно от четирима дипломати на блока и вътрешен документ, видян от Ройтерс, цитирана от investor.bg.

Безизходицата около обявяването на среща на върха на европейските и балкански лидери на 6 октомври е една най-ниските точки в стратегията на блока за членството на Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Северна Македония.

На срещата ЕС планираше да потвърди обещанието си отпреди 18 години за „недвусмислена подкрепа за европейската перспектива на Западните Балкани“, стана ясно от проект на декларация от 11 септември, видяна от Ройтерс. Оттогава обаче бяха проведени поне два кръга от преговори, които така и не постигнаха единство по въпроса, посочват дипломатите.

Европейските държави не разкриват отделните си позиции, но богатите северни страни, като Дания, Франция и Нидерландия, се притесняват от повторение на прибързаното приемане на Румъния и България през 2007 г., както и за повторение на зле управляваната миграция на източноевропейци към Великобритания, посочва Ройтерс.

В същото време налице остават и някои възражения на отделните страни членки срещу кандидатките. България продължава да има несъгласия относно членството на Северна Македония.

Но дори и някои от споровете да бъдат изчистени, то трудностите около присъединяването на Западните Балкани отразяват невъзможността на ЕС да осъществи плана си за „пръстен от приятели“ от Украйна до Тунис, предлагайки по-близки връзки, търговия и финансова помощ.

Вместо това силно влияние прокарват Китай и Русия. През януари Сърбия бе първата европейска държава, която получи китайски ваксини срещу коронавируса за масово прилагане.

В същото време ЕС непряко засилва напрежението в региона с 20 млн. души население, посочват дипломатите, тъй като жителите му продължават да се надяват на членство в съюза.

На този фон в понеделник войски на НАТО засилиха патрулите по границата, блокирана от местни сръбски граждани, разгневени от забраната за преминаване на автомобили със сръбска регистрация.

Във вторник започна и тридневната обиколка на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в региона.

По време на първото си посещение в Албания тя потвърди обещанието на Брюксел, че бъдещето на страната е в ЕС.

Но обещанията на ЕС вече нямат същата тежест, най-вече откакто Франция и Нидерландия временно спряха процеса по разширяване преди две години и сега заради България, уточнява агенцията.

„Докато има толкова много страни членки, по една или друга причина, които вярват, че не е правилно да се увеличава европейската общност, то няма да стигнем до никъде“, коментира Джон Обраян, експерт по европейска интеграция към Университета в Мейнуут, Ирландия.

Европа

More in Европа

макрон

Макрон: Европа е на смъртен одър и може да умре. Правилата се промениха

април 25, 2024
кипър

По 250 евро към пенсията за Великден в любима на българите страна за туризъм и работа

април 25, 2024
ako-rusiia-specheli-voinata-evropa-726

Урсула фон дер Лайен с епохално откритие: Ако Русия спечели войната, Европа вече няма да е същата

април 24, 2024
1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024
евро хърватия

Лоша икономическа новина от Хърватия година след приемането на еврото

април 4, 2024