СВЯТ

Лавров: Украйна постави неприемливи условия на преговорите, не спазва договореностите от Истанбул

Лавров: Украйна постави неприемливи условия на преговорите, не спазва договореностите от Истанбул

 

1010x570

 

 

Русия заяви днес, че Украйна е поставила на преговорите нови, неприемливи условия, но въпреки това Москва ще продължи разговорите, предаде БНР.

 

 

„Вчера украинската страна представи проект на споразумение, който се отдалечава от най-важните положения, представени на срещата в Истанбул на 29 март“, заяви в Москва руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от световните агенции. Според Лавров от това ставало ясно, че режимът в Киев се контролира от Вашингтон и неговите съюзници, които тласкали президента Володимир Зеленски към продължаване на бойните действия.

 

 

 

„Въпреки всички провокации руската делегация ще продължи преговорния процес, представяйки наш проект на споразумение, в който ясно и в пълен обем ще са изложени всички наши първоначални ключови позиции и искания“, заяви Лавров.

 

 

 

Той не изключва украинската страна да поставя нови условия в преговорите: „Навярно в следващия етап украинската страна ще поиска извеждане на войски и ще поставя нови предварителни условия. Този замисъл е разбираем, но неприемлив.“

 

 

 

Според Лавров Украйна преди това е обещала, че гаранциите за сигурност няма да важат за Крим, но тази клауза липсва в новата версия на споразумението. Освен това Украйна предлага да се обсъдят въпросите за Крим и Донбас на среща на лидерите на двете страни и този план е неприемлив за руската страна, каза руският външен министър.

 

 

 

Той отбеляза, че Истанбулският документ, връчен от Украйна в края на март, изрично посочва, че в контекста на неутралния, неблоков, неядрен статут на Украйна, всякакви военни учения с участието на чуждестранни контингенти се провеждат само със съгласието на всички държави гаранти, включително Русия.

 

 

 

„В получения вчера проект на договор обаче тази недвусмислена разпоредба също е заменена, сега става дума за възможността учения да се провеждат със съгласието на мнозинството държави гаранти, без да се споменава Русия“, каза Лавров.

 

 

 

„Договарянето отново показва истинските намерения на Киев, неговата линия на забавяне и дори подкопаване на преговорите чрез отклонение от постигнатите договорености. Режимът в Киев се контролира от Вашингтон и неговите съюзници, които тласкат президента Зеленски да продължи военните действия“, каза Лавров.

 

 

 

„Въпреки всички провокации, руската делегация ще продължи преговорния процес, популяризирайки нашия проект на споразумение, в който ясно и пълно са изложени всички наши първоначални, ключови позиции и искания“, каза министърът. Той добави, че Русия не изключва украинската страна да постави нови условия в преговорите, но според него, такъв сценарий е неприемлив за Москва.

 

 

„Със сигурност на следващия етап украинската страна ще поиска изтегляне на войските и ще натрупа нови предпоставки. Този план е разбираем, но е неприемлив“, подчерта ръководителят на руското дипломатическо ведомство.

 

 

 

Лавров обърна внимание на факта, че след срещата в Истанбул, в отговор на „кълновете на реализма“ в украинската позиция, руските войски деескалираха ситуацията в киевско и черниговско направление „като жест на добра воля и стимул към споразумения“.

 

 

 

 

„В отговор – провокацията в Буча, от която Западът веднага се възползва, за да обяви нова порция санкции, както и зверства срещу руски военнопленници от украински неонацисти“, заяви руският външен министър.

 

 

 

Преките двустранни преговори между Русия и Украйна се проведоха в Истанбул на 29 март. На тях украинската страна предложи за разглеждане проект на договор, според който Украйна става извънблокова блокова, неядрена държава, като за сметка на това трябва да получи гаранции за сигурността си от страни като САЩ, Великобритания, Германия, Турция и разбира се Русия.

 

 

 

Тогава ръкводителят на руската делегация Владимир Медински представи предложенията на украинската страна относно системата от гаранции за сигурност и уточнини, че те не се отнасят за територията на Крим и Донбас. „За да се приложи статутът на неядрена държава, следва списък на държавите-гаранти, гарантиращи сигурността на Украйна. Гаранциите за сигурност не се прилагат за територията на Крим и Севастопол, т.е. Украйна се отказва от желанието си да върне Крим и Севастопол с военна сила и заявява, че това е възможно само чрез преговори. Разбира се, това по никакъв начин не съответства на нашата позиция, но Украйна е формулирала своя подход.

 

 

 

 

Медински тогава подчерта, че гаранциите за сигурност „не се отнасят за частта от Украйна, която тя нарича отделни области на Донецка и Луганска област“.

 

Източници: segabg.com, news.bg

СВЯТ

More in СВЯТ

661289aa1833fe01ef47e4ab6be31728

Нов фронт на войната: Русия започна сухопътна офанзива в района на Харков

май 10, 2024
343944464_1940887736080155_1688014597389152090_n_3724405398387262948_big

BILD: Руската армия проби украинската отбранителна линия западно от Орловка при Авдеевка и издигна знамето на СССР

май 9, 2024
bloomberg-ruskite-miliarderi-zapochnaha-727

Bloomberg: Руските милиардери, обект на западни санкции, започнаха да връщат активи в Русия

май 9, 2024
путин-площад

Путин от Червения площад предупреди НАТО: Стратегическите сили на Русия са в готовност, няма да допуснем глобален сблъсък

май 9, 2024
захарова

Захарова: Френските войници в Украйна ще са наша легитимна мишена

май 8, 2024
санкции

ЕС готви забрана на политически партии и организации, получавали пари от Русия

май 7, 2024