Политика

„Булгаргаз“ води разговори с „Газпром“, има вероятност за възобновяване на доставките

„Булгаргаз“ води разговори с „Газпром“, има вероятност за възобновяване на доставките

phpahezbe_559x345

 

 

 

За по-ниска цена на втечнения природен газ може да се говори при дългосрочни договори. Това каза председателят на Съвета на директорите на „Булгаргаз“ Иван Топчийски в предаването „Здравей, България“ на Нова тв.

 

По думите му сега е в ход втора вълна на газовата криза. Той подчерта, че разговори с руския гигант „Газпром“ продължават да се водят по съществуващия договор.

 

 

Топчийски уточни, че предложението за увеличаване на цената на природния газ с 60 на сто за август вече е внесено. „Цифрата е фрапираща и висока. Единствената може би добра новина е, че това се случва в месец, който исторически е с най-ниско потребление преди отоплителния сезон“, коментира той.

 

 

Топчийски каза още, че миналия месец е имало леко успокоение на пазарите, но заради по-ниските доставки по газопровода „Северен поток“ цените са се вдигнали.

 

 

 

Топчийски посочи, че последният разговор с „Газпром“ е бил преди около три седмици и е бил диалогичен.

„Въпреки че в момента няма доставки, все още текат разговори с „Газпром“. Ние не знаем как ще се развие кореспонденцията, но има вероятност за възобновяване на доставките. Това е казус, който не е затворен напълно. Става дума за договора, който имаме до края на годината. Хипотетично е възможно те да променят условията си. Ние не затваряме страницата, стига да има гаранции, че няма да възникнат рискове за „Булгаргаз“ при промяна на условията“, каза още той.

 

 

Топчийски напомни, че цената на втечнения газ се определя от котировките в Европа. Доставчиците му са частни компании, които се реферират към пазарните цени и не може да се вземат много лесно доставки, дори по дългосрочни договори, на прекалено ниски цени.

 

 

 

По думите му офертата за танкерите с втечнен газ, получена от правителството на Кирил Петков, е приета под условие – да се осигури инфраструктурата за седемте карга. „Възможно е това да се направи, единият от слотовете за октомври е осигурен. Ние работим по тези за ноември и декември. Проблемът е наистина за последните два месеца, защото те се продават година по-рано и са препродадени“, заяви Топчийски. Той уточни, че един слот е за един танкер. Тези количества покриват нуждите на регулирания пазар изцяло и на 50 на сто тези на бизнеса.

 

 

 

По думите му лостовете, които „Булгаргаз“ може да използва в тази ситуация, са по-евтиният газ, който се съхранява в хранилището в Чирен и пускането в експлоатация на интерконектора с Гърция. Според Топчийски, за да бъде социално поносима цената, са необходими компенсации за бизнеса.

 

 

 

Новият председател на КЕВР Иван Иванов каза, че поисканото драстично поскъпване от около 60% на месечна база (или малко под 300 лв. за мегаватчас) няма да може да се промени съществено от КЕВР. Той обаче обърна внимание, че засега това няма да се отрази пряко върху цените на тока и парното, които вече бяха определени за година напред на 1 юли, но не изключи да се наложи междинна корекция през зимата.

 

 

 

„Сериозни промени в цените на природния газ може да доведат до преразглеждане от 1 януари. Считаме обаче, че мерките, които се надяваме да предприемем, както и едно евентуално успокояване на международните цени на природния газ няма да наложат корекция на цената на топлинната енергия. В момента обаче има много сериозна разлика между прогнозната годишна пазарна цена, определена от КЕВР на 120 лв./мегаватчас за природен газ, и тази, която се предлага в „Булгаргаз“, която е малко под 300 лв.“, каза той.

 

 

Иван Иванов призова да се търсят бързи решения за сключване на дългосрочни споразумения за доставка – „в противен случай всеки месец ще се търси къде да се разтовари танкер с втечнен природен газ, има ли слот, има ли резервиран капацитет. „Булгаргаз“ ще трябва да изкупува слотове и капацитет на по-висока цена с печалба за този, който ги продава“.

В същото време той заяви, че не смята, че доставките на руски природен газ може да бъдат възстановени за България.

 

 

 

 

„Считам, че ЕС – чийто член е България – е в съвсем друга посока. След 2 години енергийната карта в Европа ще е коренно различна. Европа наистина ще постигне своята енергийна независимост. Ще се мине през трудна зима, която предстои за цяла Европа – и за бизнеса, и за потребителите, но ще се достигне до тази цел“, каза той.

 

 

 

Вторият начин, по който цените може да намалеят, е „максимално бързото въвеждане в експлоатация на интерконектора Комотини – Стара Загора“.

Политика

More in Политика

корал

Сдружение „Корал“: Петков и Бориславова фалшифицираха подписите ни, за да може той да стане премиер. Те са за затвора

април 28, 2024
ezgif-3-57df8d198e

Драмата се заплита. Киро убеден, че Пеевски няма да го нарича пудел и булка, ако е без бодигардовете си

април 26, 2024
171411626263820

Борисов отговори на Лена Бориславова: Ние там, където плюем, не лижем след това

април 26, 2024
Image_17730602_40_0

Със сълзи и аплодисменти: свалиха Росен Желязков от шефското кресло със 129 гласа

април 25, 2024
тренд-граф

„Тренд“: ГЕРБ води с 10 %. ПП-ДБ пада и е в битка за второто място с ДПС и „Възраждане“

април 24, 2024
IMAGE_17713657_40_0

Унищожителни критики към Елена Йончева заради ДПС: Ударихте дъното! Сънувате евродепутатска заплата и всичките привилегии

април 23, 2024