Европа

Меркел и Макрон предложиха Брюксел да набере €500 млрд. дълг за възстановяване на ЕС

Меркел и Макрон предложиха Брюксел да набере €500 млрд. дълг за възстановяване на ЕС

German Chancellor Angela Merkel listens during a joint press conference with French President Emmanuel Macron, who attends via video link, at the Chancellery in Berlin, Germany, on May 18, 2020 on the effects of the novel coronavirus COVID-19 pandemic. (Photo by Kay NIETFELD / POOL / AFP) (Photo by KAY NIETFELD/POOL/AFP via Getty Images)

German Chancellor Angela Merkel listens during a joint press conference with French President Emmanuel Macron, who attends via video link, at the Chancellery in Berlin, Germany, on May 18, 2020 on the effects of the novel coronavirus COVID-19 pandemic. (Photo by Kay NIETFELD / POOL / AFP) (Photo by KAY NIETFELD/POOL/AFP via Getty Images)

 

 

 

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон предлагат възстановителен фонд за 500 млрд. евро за справяне с икономическите последици в „секторите и регионите“, най-тежко засегнати от кризата с коронавируса.

 

 

 

Това потвърдиха двамата на пресконференция с видеовръзка между канцеларията на Меркел и Елисейския дворец. Изявлението бе публикувано по-късно от германското правителство, пише „Дневник“.

 

 

 

Фондът трябва да е част от бюджета на ЕС и трябва да предлага грантове (а не заеми), а средствата за него да се наберат на финансовите пазари, като го направи Европейската комисия от името на ЕС. Според телевизия А Ер Де новият план предлага „допълнителни“ средства за справяне с породената от COVID-19 криза, а не указва как да се съберат вече договорени от европейските държави спасителни пакети за стотици милиарди евро.

 

 

 

Изявлението на двамата, което съдържаше и призив за ускоряване на решението за Многогодишната финасова рамка (дългосрочния бюджет), идва в момент, когато се очаква страните от ЕС да преминат през най-тежката си рецесия от десетилетия, но няма единодушие как да се наберат средствата за възстановяване.

 

 

 

 

Меркел нарече предложението „амбициозно“, но подчерта, че то трябва да е част от бюджета, за който Европейската комисия трябва да представи ревизирано (заради коронавируса) предложение (обявеният ден бе днес, но впоследствие бе съобщено, че това ще стане най-късно до 27 март). „Целта е Европа да се укрепи, да излезе от кризата със здрави връзки и солидарност,“ каза Меркел.

 

 

 

 

Сътрудничеството между Париж и Берлин е нужно в момент, когато последствията на вируса върху икономиките ни са различни и „възстановителният фонд трябва да направи така, че всички страни да могат да реагират“ в зависимост от възможностите си, каза още Меркел.

 

 

 

Разногласията остават

 

 

 

 

Нужен е и „Суверенен фонд за общественото здравеопазване“ в ЕС, чиято краткосрочна цел трябва да е създаването на ваксина. ЕС трябва да изработи собствена „здравна стратегия“ за „стратегически суверенитет“ в здравния сектор с увеличаване на научноизследователския потенциал, общи стандарти за работа със здравни данни и други стъпки.

 

 

 

 

В съвместното си изявление, акценти от което бяха разпространени от „Ройтерс“ по време на пресконференцията им, двамата лидери искат и да се увеличи европейският бюджет за първите три (от седем) години.

 

 

 

 

Макрон, който говори след Меркел, подчерта, че за пръв път Германия и Франция предлагат заедно ЕС да емитира общ дълг. Тази инициатива същевременно не е само на двете водещи европейски държави; по думите му тя е резултат от сътрудничество с Италия, но и с Нидерландия, която бе категорично против емитирането на общ дълг. Как точно ще се финансира възстановяването е тема, по която така и няма единодушие между водещите европейски икономики.

 

 

 

 

И двамата обаче признават, че продължават усилията да се убедят всички държави в блока. „Евронюз“ отбелязва, че се очаква Нидерландия и Дания да възразят срещу идеята. Съдържат се и призиви за ускоряване на работата по дигитализацията и зелената сделка в ЕС и укрепване на икономическата и индустриалната мощ на блока.

 

 

 

 

Макар повечето държави да приемат, че ще има и емитиране на дълг след продължили седмици наред спорове, няма единодушие каква част от средствата във фонда да се наберат по този начин. Агенция „Блумбърг“, като се позовава на непубликувани засега документи, междувременно пише, че фондът за възстановяване ще разчита на смесица от грантове и заеми и средства, кото ще се използват като гаранции за мобилизиране на частни инвестиции.

 

 

Дневник, Петел

Европа

More in Европа

знаме - ес

ЕК откри официално производство срещу Фейсбук и Инстаграм заради „руска пропаганда за евроизборите“

април 30, 2024
макрон

Макрон: Европа е на смъртен одър и може да умре. Правилата се промениха

април 25, 2024
кипър

По 250 евро към пенсията за Великден в любима на българите страна за туризъм и работа

април 25, 2024
ako-rusiia-specheli-voinata-evropa-726

Урсула фон дер Лайен с епохално откритие: Ако Русия спечели войната, Европа вече няма да е същата

април 24, 2024
1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024