Икономика

Мизерни трохи за България за инфраструктура по плана „Юнкер” – само 1 одобрен проект!

Мизерни трохи за България за инфраструктура по плана „Юнкер” – само 1 одобрен проект!

 

ST PETERSBURG, RUSSIA - JUNE 16, 2016: European Commission President Jean-Claude Juncker speaks at the opening of the 2016 St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF 2016) at the ExpoForum Convention and Exhibition Centre. Valery Sharifulin/TASS (Photo by Valery SharifulinTASS via Getty Images)

Юнкер изнесе реч пред участниците в международния икономически форум в Санкт Петербург

От Европейската комисия обявиха списък със 195 транспортни проекта, които ще получат финансиране от близо 6,7 милиарда евро по Механизма за свързване на Европа (МСЕ), съобщиха от ЕК. По този начин се предлага да бъде привлечено допълнително публично и частно финансиране за 9,6 млрд. евро.

От 195 проекта за България е одобрена за 1 и участва в два смесени. От 6,7 млрд. евро страната ни получава малко над 154 млн. евро.

За сравнение – след бърз прочит на списъка с одобрени проекти, Румъния има 10-тина, Чехия е също с толкова, поляците са с 18.

Припомняме, от България бяха допуснати 10 инфраструĸтурни проеĸта на стойност 376,8 милиона евро, които да бъдат разгледани. Одобрени са 3 от тях на обща стойност 154 милиона евро.

Избраните проекти ще допринесат за цифровизацията и декарбонизацията (отделяне и освобождаване на въглерода, обезвъглеродяване) на транспорта. За проектите, внесени по поканата на Кохезионния фонд, максималното съфинансиране може да достигне до 85 % от допустимите разходи.

Предложеното от ЕК решение за финансиране трябва да бъде официално одобрено от Координационния комитет по Механизма за свързване на Европа. Той ще заседава на 8 юли 2016 г. Очаква се Комисията да приеме решението в края на юли 2016 г.

Заедно с Плана за инвестиции за Европа Механизмът за свързване на Европа играе основна роля за преодоляване на недостига на инвестиции в Европа, което е водещ приоритет на Комисията.

Заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен, който отговаря за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността очаква увеличаване на заетостта.

Европейският комисар по въпросите на транспорта Виолета Булц заяви: „С 9,6 млрд. евро общи инвестиции до 2030 г. могат да бъдат създадени 100 000 работни места в европейската икономика. Проектите ще направят Европейската инфраструктура по-безопасна, по-устойчива и по-ефикасна за пътниците и предприятията. За мен е удоволствие да науча, че регионът на Западните Балкани също ще получи финансиране, което ще доближи неговата транспортна инфраструктура до тази на ЕС“.

Избраните проекти са предимно за част от основната трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). Сред тях са водещи инициативи като рехабилитацията на железопътния участък Brasov – Sighisoara в Румъния, железопътната връзка Aveiro – Vilar – Formoso в Португалия, строежа на железопътна линия със стандартно междурелсие по коридора

Rail Baltic, изпълнението на програмата за разгръщане на SESAR и модернизирането на железопътната линия E30 (частта Zabrze – Katowice – Krakow) в Полша.

След старта през ноември 2015 г. по втората покана за предложения по Механизма за свързване на Европа (МСЕ) бяха получени 406 предложения за проекти, отговарящи на условията. Поисканото финансиране от ЕС в размер на 12,49 млрд. евро доста надвишаваше наличните средства.

Това даде възможност на Комисията да избере проектите с най-голяма европейска добавена стойност, като в същото време гарантира балансирано разпределение от гледна точка на местоположението и видовете транспорт. 5,6 млрд. евро бяха заделени за държавите членки, отговарящи на условията на Кохезионния фонд.

Приносът към осъществяването на други приоритети на Комисията, например енергийния съюз или цифровия единен пазар, също бе взет предвид по време на подбора.

Финансовото участие на ЕС е под формата на безвъзмездни средства, с които в зависимост от вида на проектите ще се финансират между 20% и 50 % от допустимите разходи по тях.

News.bg

https://news.bg/politics/trohi-za-balgariya-za-infrastruktura-po-plana-yunker.html

More in Икономика

170938697964055

Фалира още един легендарен български завод от времето на НРБ, а НАП се видя в чудо с работниците

март 2, 2024
булсат

КЗК разреши на „Виваком“ да купи „Булсатком“, служители излязоха на протест срещу сделката

февруари 1, 2024
FILE PHOTO: The logo of Bosch is pictured on its headquarters in Stuttgart April 18, 2013.  REUTERS/Lisi Niesner

Голяма немска компания с бизнес у нас закрива работни места, стотици ще изгорят

януари 21, 2024
1705663360_5

Евростат: 11% спад на БГ производството за година

януари 20, 2024
немски

Немски гигант си тръгна от България – продаде чисто нов завод в Русе, вместо да стартира производство

януари 15, 2024
Image_16800167_40_0

Докъде се докарахме: Съседите, вкл. Северна Македония, ни спасяват с тока, вносът вече е над 25%

януари 12, 2024