Анализи

Жан-Пиер Шевенман, „Фигаро“: Англия отново прояви независимия си дух!

Жан-Пиер Шевенман, „Фигаро“: Англия отново прояви независимия си дух!

XVM0c74c4f0-68e8-11e5-ae5a-34af8ea8af86Бившият френски министър на отбраната Жан-Пиер Шевенман призовава лидерите на 27-те страни членки на Евросъюза да приемат без отмъстителна умисъл суверенното решение на британския народ.

Британският народ не отстъпи пред изнудването и страха,

 

оркестрирани от господстващите финансови среди. Смелият му вот показа, че той поставя демокрацията, т.е. контрола над решенията, които го засягат, над всичко. Англия прояви за пореден път своя независим дух и характер, който е точно онова, заради което го обичаме. Дьо Гол имаше право: тя продължава да живеее с ритъма на англосферата и на света, дори и нейният народ безспорно да е велик европейски народ.

Искам лидерите на 27-те европейски страни от Съюза да приемат с феърплей и без отмъстителна умисъл суверенното решение на британския народ. Договарянето на статут на асоцииран член на Великобритания към общия европейски пазар, по норвежкия модел, може да се случи в следващите две години, срок, който е определен от член 50 на европейските договори. Припомням, че Норвегия, с население от 5 млн. жители (11 пъти по-малко от Великобритания), плаща годишна вноска от 432 млн. евро, за да има достъп до общия пазар.

Да се насочим към главното:

 

Брекзит може да се окаже в услуга на Европа.

 

Тя трябва да даде втори шанс на европейската идея: идеята за демократична промяна, което да свърже демокрациите в отделните нации с европейската демокрация, която предстои да бъде изградена. Струва ми се ясно, че трябва да се оборудва единствената днес демократично легитимна европейска инстация – Европейският съвет, който обединява държавните и правителствени ръководители, със служби, които ще му позволят да подготви и да следва своите решения. По този начин Европейската комисия ще преформулира своите задачи. Най-вече трябва да се ограничи полето на европейска намеса до най-същественото и

 

да се остави въздух на демокрацията.

 

Втората основна реформа според мен засяга Европейския парламент. Той трябва да произтича от националните парламенти, в който живее представителната демокрация, основана на чувството за национална принадлежност. Трябва да се създаде континуум между националните демокрации и европейската демокрация, която по същество предстои да бъде изградена. За това трябва да се осигури демократичен контрол върху упражняването на делегираните правомощия.

Призовавам в кратък срок да бъде свикана конференция, която да предефинира европейските институции и да преосмисли модела на развитие, произтичащ от фискалния договор, наречен TSCG от 2012 г., който блокира европейския растеж.

 

Германският меркантилистки модел

 

(външният излишък е повече от 10 на сто от БВП) е неприложим в останалите европейски страни. Трябва да се измисли европейски модел на развитие, в който Германия поставя своя излишък в полза на европейския и… германския растеж.

Тази европейска конференция би могла да се вдъхнови от една предишна: конференцията в Месина, която позволи след неуспеха на Европейската отбранителна общност през 1955 г. Европа да бъде вкарана в релсите и да подготви Римския договор. Тази конференция ще се проведе с 27 членки, със специален статут на наблюдател на Великобритания. Наистина трябва да гледаме мащабно и надалече.

 

Да не забравяме, че британският народ е велик европейски народ

 

и с него споделяме много общи интереси, особено в сферата на сигурността, която е толкова важна днес. За да се справим с новите заплахи и да продължим сътрудничеството си, особено ядреното, имаме нужда от Великобритания.

Разбира се, Великобритания ще заеме своето място в онова, което Дьо Гол наричаше “европейска Европа”, т.е. Европа, която е способна да съществува стратегически чрез самата себе си и за самата си, в света в ХХI век.

 

Нужна е силна Европа, за да не се задушим в клещите на “Г-2”.

 

Един многополюсен свят е в интерес на всички.

 

Гласове

http://new.glasove.com/

More in Анализи

phpzbdpk7_559x345

Politico: Срам за германските военни! Кремъл ликува, след като унизи Берлин с теча за “Таурус“ и Кримския мост

март 4, 2024
1010x570

„Нюзуик“: Русия победи Запада във войната на санкции. Руската икономика расте с бързи темпове

януари 20, 2024
пса

Руски коментар: Братушките се продадоха на врага. Да благодарим на българите, че ни избавиха от историческите митове. Похарчихме доста кръв и пари заради тях

януари 16, 2024
nyu-york-taims-rusiia-si-vrashta-690

„Ню Йорк таймс“: Ситуацията на фронта се обръща в полза на Русия

декември 23, 2023
путинbig_6957

The Telegraph: Русия е близо до съкрушителна победа. Основите на Европа са разклатени

декември 14, 2023
768x432

Gazeta Wyborcza: Москва триумфира. Западът ще претърпи тежко фиаско заедно с Украйна

ноември 25, 2023